How much for an ounce of weed?

Im writing a paper on whether or not weed should be legalized and Id like to know everything there is to know about weed before I write this paper. Especially if anyone knows logistics for the New England region in the United States. How much weed costs for; a gram, an eighth, a quarter, an ounce, maybe even a pound? What kinds of weed can you find (preferably in the New England area(Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island) from best type to least? And anything else you may know that could be helpful!

Thank you so much!!

11 Answers

  • Well it really depends where you live but it should cost similar to this-

    Pound————-453g————Poun… Full, Lb, BIG Zip—————–3000$-3200$ USD

    Half Pound———226g—————HP, Half Pounder——————–1800$ USD

    Quarter Pound—–113g————QP, Quarter Pounder——————800$ USD

    Ounce————-28g—————-O… Oz, O, Zip —————–350$-400$ USD

    1/2 Ounce———14g——————–Hal… 1/2————————200$-220$ USD

    1/4 Ounce———-7g——–1/4, Quarter, Quart Lb.———40$-60$ USD

    1/8 Ounce———3.5g——————1/8, Eighth———————–60$-80$ USD

    Rmember this is the price for good to better weed so prices vary alot

    This may or may not be helpful considering this is for my area but it really gives you an idea

  • 8 Ounces Of Weed

  • This Site Might Help You.

    RE:

    How much for an ounce of weed?

    Im writing a paper on whether or not weed should be legalized and Id like to know everything there is to know about weed before I write this paper. Especially if anyone knows logistics for the New England region in the United States. How much weed costs for; a gram, an eighth, a quarter, an ounce,…

  • Here in Cincinnati Ohio 5 for a g of regular 10 for 2 Gs,15 for 2.5 g,20 for 4 Gs,25 to 30 for 7 Gs,50 for 14 to 16 Gs

  • Ounce Of Kush

  • Depending on your area you’ll find the price and slang terms are different. In Ohio for reg (normal/regular weed) it’s $10 a gram, $20 and eighth. I’ve seen a half ounce of reg go for $50 and an ounce as cheap as $80 but as much as $120. Now if you’re looking for some good bud you’re paying $20 a gram and $60 an eighth. But as I said, the price fluctuates.

  • All depends on where you live and the quality.

    Here in San Antonio , we get ounces of Reggie for $50

    & Ounces of Dro & Kush run anywhere from $180-300

  • Here in the “Emerald Triangle” you can buy the best weed on the planet for a $100.00 bucks an ounce.

  • 1 gram of reggie (shitty weed) is $5. That’s called a nic.

    2 grams of reggie is $10 . Thats a dime.

    1 gram of krip or kush (good weed) $20.

    A quater of reggie, $25. A quater is 7 grams.

    $20 worth of reggie is called a dub. Which is about 4 grams.

    An ounce of reggie will be $75-$100. Really depending on who the dealer is.

    An ounce of kush or krip. Would be about 200-300 (depending on the dealer)

  • This has nothing to do with beer, wines and spirits; You are more likely to get a useful answer in a different area.

Leave a Comment