Mentor Corp. has provided the following information for the current year: Units produced 3,500units Sale price$200per unit Direct

Mentor Corp. has provided the following information for the current year: Units produced 3,500units Sale price$200per unit Direct materials$70per unit Direct labor$55per unit Variable manufacturing overhead$20per unit Fixed manufacturing overhead$350,000per year Variable selling and administrative costs$30per unit Fixed selling and administrative costs$150,000per year Calculate the unit product cost using variable costing.

Answers

the unit product cost using variable costing is $145 per unit

Explanation:

The computation of the unit product cost using variable costing is as follows:

= Direct materials per unit +  direct labor per unit + variable overhead per unit

= $70 + $55 + $20

= $145 per unit

Hence the unit product cost using variable costing is $145 per unit

We simply applied the above formula so that the correct value could come

And, the same is to be considered

answer: heh

explanation:

c is the answer, and do you have a ps4?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts